U jesen pak grane trebate skratiti tek toliko da ne bi nastradale pod težinom snijega.
U zimskom periodnu ruže miruju (neke osjetljivije - npr. ruže stablašice - treba i zaštititi papirom, jutenom vrećom, kukuruzovinom ili najlonom), a pravo šišanje dolazi u rano proljeće - krajem veljače ili u prvoj polovici ožujka.
Kod ruža penjačica nije potrebno kratiti izboje. Prvo što trebate napraviti je pregledati ima li na ružinom grmu izboja starijih od tri do četiri godine, s ocvalim (metličastim) bočnim granama bez mladih izboja. Upravo ove izboje trebate odstraniti. S obzirom da su oni već dovoljno stari i odrvenjeli, ovdje nećete koristiti one male vrtlarske škare iz prošlog posta. Za ovakvo orezivanje koristite pilu ili velike škare za orezivanje voćki. Pri ovakvom sjeckanju trebate biti nešto oprezniji, kako ne bi oštetili ostale, valjane izboje tj. grane. Ako pri ruci imate nešto posebnog voska za ovakve otvorene rane naše glavne glumice, slobodno ga sada iskoristite. Iako to i nije najnužnije.
Ako su pak vrhovi starih grana zdravi i iz njih je moguć daljnji rast, nemojte ih skraćivati.
Sve ostale, božne grane na ruži cvaknite tako da ih oslobodite ocvalih metlica, ostavljajući pritom na svakoj do pet izboja iz kojih će se kasnije razviti nove grane s cvjetovima.
Ostatak godine, tijekom cvatnje, provodite zeleno orezivanje. To činite na način da ocvale cvjetove odrežete zajedno s gornjom trećinom grane (to znači da ćete odsjeći i jedan do dva listića ispod ocvalog cvijeta). To rezultira dobrim listovima i bujnim cvjetovima pri idućom cvatnji.
Ruža čajevka - ne predaje se ni u studenom (2011.) |
Nema komentara:
Objavi komentar